052-2457843

X

וויסקי הוא אחד המשקאות הפופולריים והנפוצים ביותר בעולם. המשקה החזק מופק על ידי הלתתה, זיקוק ויישון, כאשר האזכור הראשון שלו בהיסטוריה היה במאה ה-15, כשהגיע לאירלנד וסקוטלנד. בעולם ישנם מספר סוגי וויסקי עיקריים, כשיש מספר הבדלים בין כל אחד מהם מבחינת מקום הייצור, תהליך הזיקוק וחומרי הגלם עצמם. באופן כללי, מרבית סוגי הוויסקי יכילו 40 אחוז אלכוהול, ונהוג לשתות את המשקה בכוס נמוכה. הוויסקי אמנם פופולרי בכל העולם, אך באי הבריטי יש לו מקום מיוחד. מכירות המשקה הכניסו לכלכלת בריטניה מעל ארבעה מיליון ליש"ט, כאשר התעשייה עצמה ייצרה יותר מ- 35,000 מקומות עבודה. אם יש לכם פינה חמה בלב למשקה ואתם מחשיבים את עצמכם כחובבי וויסקי אמיתיים, למה לא לטייל בנופים המרהיבים של בריטניה, ותוך כדי להנות מסיורים במזקקות המרשימות, ללמוד קצת על ההיסטוריה וכמובן לטעום סוגים רבים ומיוחדים. הנה מספר המלצות מה אסור לכם לפספס.

וויסקי

סקוטלנד – מעל 100 מזקקות בחמישה איזורים שונים

סקוטלנד היא מיצרניות הוויסקי הגדולות בעולם ואולי המדינה הכי מזוהה עם המשקה. סקוטלנד מחולקת לחמישה אזורי ייצור שונים: היילנדס, לואולנדס, איילה, ספיי סייד, וקבוצת האיים. יש לציין שהוויסקי סקוטי צריך לעמוד בשבעה תנאים הכרחיים, ולא כל אדם במדינה שרוצה לייצר את המשקה יכול לעשות זאת. אפשר להגיד שסקוטלנד היא המקום המושלם לחובבי וויסקי. תוכלו לבקר את מוזיאון הוויסקי באדינבורו, המציג אוסף של מעל 300 סוגי סינגל מאלט. נוסף על כך, תוכלו להנות מסיורים במזקקות השונות ובמקומות היסטוריים דוגמת טירת בלוויני, שנמצאת בקרבת מזקקת בלוויני. בסקוטלנד יש כמובן עוד מספר מותגים מוכרים כמו לגבולין, לפרוייג וגלנפידיך וניתן לסייר במזקקות השונות.

אירלנד – האחות הקטנה ?

אירלנד היא המדינה הרביעית בעולם מבחינת ייצור וויסקי, אחרי סקוטלנד, ארה"ב ויפן, בעוד עדיין קיימת מחלוקת בין האירים והסקוטים איפה באמת המשקה הומצא. בכל מקרה יש לציין שהוויסקי האירי הוא מעט שונה, כאשר הוא עובר תהליך זיקוק משולש, להבדיל משאר סוגי הוויסקי, שנותן לו טעמים קלילים ועדינים יותר. נכון להיום, יש 12 מזקקות שפועלות באירלנד, רובן לאורך הצד המזרחי של המדינה. במידה ותגיעו למדינה המרהיבה והירוקה, אסור לפספס ביקור במזקקה המפורסמת ביותר – בושמילס. המותג המוכר נקרא על שם הכפר בושמילס שנמצא במחוז אנטרים באירלנד הצפונית, בעוד המזקקה נמצאת שם מעל 400 שנה, מאז 1608. הסיור במזקקה מעניין מאוד, ואף תקבלו בקבוקון קטן מתנת המפעל בסיום. מלבד בושמילס, תוכלו לבקר במזקקת טולמור או במזקקת ניו מידלטון, מקום הייצור של הוויסקי המוכר ג'יימסון.

ארצות הברית – לאוהבי הבורבון

הוויסקי האמריקאי אינו וותיק כמו הבריטי, אך גם לו יש היסטוריה לא קצרה. במהלך המאה ה-18 החלו לזקק וויסקי שנקרא בורבון, כאשר מקור השם אינו ברור – אם במחוז בורבון בקנטאקי או ברחוב בורבון בניו אורלינס. סוג וויסקי זה חייב להכיל לפחות 51 אחוזי תירס, והבריטים אף חולקים על הגדרתו כוויסקי, בעקבות העובדה שברובו הוא תזקיק תירס מיושן. כך או כך, סיור במזקקת ג'ים בים שבמדינת קנטאקי יהיה חוויה נהדרת. סמוך לעיירה קלרמונט נמצאת המזקקה של הבורבון הנמכר ביותר בעולם, שם תוכלו לשמוע את הסיפורים על המשקה שמיוצר כבר מעל 200 שנה ולצפות בתהליך הייצור עצמו.

כמו כן, אם כבר הגעתם לארצות הברית הגדולה כדי לטעום וויסקי, יהיה מומלץ מאוד לבקר במדינת טנסי, שגובלת בקנטאקי, שם מייצרים בורבון שנקרא על שם המדינה. ההבדלים הם שוויסקי טנסי חייב להיות מיוצר במדינה עצמה, ובנוסף עליו לעבור סינון דרך פחם פעיל מסוג מייפל, להבדיל מבורבון רגיל. המותג המוכר ביותר בעולם של וויסקי זה הוא כמובן ג'ק דניאלס. מזקקת המותג המפורסם נמצאת במחוז מור שבמדינה, ואף מהווה כמקור ההכנסה העיקרי של המחוז. המזקקה עצמה ומרכז המבקרים מרשימים מאוד ובהחלט שווים ביקור, כאשר אף ניתן לרכוש חבית שלמה של הוויסקי תמורת 10,000 דולר.

ערב וויסקי

מעוניינים לשמוע על סדנת קוקטיילים עם וויסקי? בואו נדבר על זה 📞 0522-457843

דברו איתי